Niedziela. MAGAZYN

8/2025
2 kwietnia 2005 r. Pamiętamy

W numerze

  • Edytorial

    2 kwietnia 2005 r.
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    Ta data weszła do niezbyt licznego zbioru najistotniejszych chwil w historii Kościoła w Polsce i z racji jego wyjątkowych związków z narodem – także do historii naszego kraju. 20 lat temu w tym czasie Polska właściwie stała, choć żadnego strajku nie było. Myśli wszystkich skupione były na jednym: umierał papież, nasz papież, polski papież. Polskie życie toczyło się wokół tej agonii. Otulało ją, prawie że dotykając. Ona wszystko organizowała. Wszystko było jej podporządkowane. 2 kwietnia 2005 r. stał się dniem wyjątkowym, dla którego próżno szukać analogicznego w ponad 1000-letniej historii kraju. Ten dzień stał się datą przełomu.

  • Puls historii

    Wezwanie do służby i wezwanie do śmierci
    Paweł Zuchniewicz

    W tym roku mija 20. rocznica powrotu św. Jana Pawła II do domu Ojca. Przyjrzyjmy się jego drodze i wydarzeniom, które wstrząsnęły Kościołem i światem.

  • Zaniedbaliśmy dziedzictwo Jana Pawła II
    Artur Stelmasiak

    Dziś mamy ostry konflikt społeczno--polityczny na pograniczu rozpadu wspólnoty narodowej, a to na pewno nie mieści się w przestrzeni zaleceń Jana Pawła II dla Polaków – mówi prof. dr hab. Paweł Skibiński, historyk Kościoła z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Bóg i historia

    Cuda eucharystyczne – prawda czy fałsz?
    Grzegorz Fels

    Bardzo popularne w ostatnich latach zrobiły się różnorakie rankingi. Gdyby ktoś pokusił się o zrobienie rankingu cudów Jezusa, to jestem przekonany, że na pierwszym miejscu uplasowałby się cud Jego zmartwychwstania.

  • Święte pisanie

    Misja św. Andrzeja Boboli w niebie
    Czesław Ryszka

    Skąd tak ogromne zainteresowanie św. Andrzejem Bobolą w ostatnich latach? Jak doszło do pojawienia się owego, znaczącego sanktuarium tego świętego w Strachocinie k. Sanoka?

  • Sybilla znad Renu
    Agnieszka Dziarmaga

    Kochając Boga i stworzony przez Niego świat, ta średniowieczna mistyczka i benedyktynka uczyła kochać życie i wszelkie jego przejawy, w tym np. taniec i śpiew, co wówczas było absolutnie pionierskie i odważne.

  • Rozmowa

    Jak wybierano papieży?

    Duchowieństwo wraz z ludem Rzymu, biskupi suburbikarni, możne rody Wiecznego Miasta, cesarze oraz królowie – czy jednak kardynałowie? Kto w przeszłości tak naprawdę wybierał papieża? Wokół zasad elekcji biskupa Rzymu narosło wiele mitów i niedomówień, wyjaśnia je ks. dr Przemysław Śliwiński.

  • Historia idei

    Manicheizm. Nieśmiertelna herezja?
    Ks. dr Mariusz Bakalarz

    Od swych początków Kościół nieustannie mierzył się z rodzącymi się poglądami teologicznymi, które uznawano za herezje, czyli nauki błędne, sprzeczne z powszechnie przyjętą doktryną. Herezje te zwykle dotyczyły kwestii dogmatów wiary, sakramentów, zasad moralności. Tymczasem od siedemnastu wieków chrześcijaństwo zmaga się nadal z herezją, która nie tylko nie powstała w Kościele, ale jej twórca właściwie nawet nie był chrześcijaninem.

  • Kościół i Naród

    Budowanie kościołów w PRL
    Marian Florek

    „Nadeszła milicja, ale kobiety wzięły ich pod pachę i zaproponowały im, by podeszli do miejscowej gospody. Światła wygaszono. Milicjanci świecili latarkami, ale z daleka, tak że nie mogli rozpoznać, kto buduje...” – relacjonował w parafialnej kronice ks. Antoni Woźniak

  • Dagome iudex – największa tajemnica początków państwa polskiego?
    Radosław Patlewicz

    Niedługo przed swoją śmiercią w 992 r. Mieszko I wydał dokument, który wśród historyków zyskał nazwę Dagome iudex i miano najbardziej dyskusyjnego pisma w polskiej mediewistyce.

  • Rewolucja moralna
    Grzegorz Gadacz

    W dziejach narodów rzadko zdarzają się momenty, kiedy wydaje się, że niemal wszyscy myślą i czują to samo. Polacy przeżywali to kilka razy, szczególnie mocno na przełomie 1860 i 1861 r., nazwanym później okresem rewolucji moralnej.

  • Tajemnice historii

    Jak finansowano Kościół w Polsce na przestrzeni dziejów
    Ks. dr hab. Sławomir Zabraniak

    Kwestia pieniędzy zawsze była i jest drażliwa, niezależnie od okresu dziejów. W przypadku funduszy Kościoła budziła i wciąż budzi skrajne emocje.

  • Uprowadzenie Maryi
    Bogdan Kędziora

    To niezwykła historia, którą można by zaliczyć jedynie do legend powstałych w skłonnych do religijnej egzaltacji głowach XVII-wiecznej szlachty.

  • Historia sztuki

    Boży architekt na usługach Barcelony
    Ireneusz Korpyś

    Jeden z najbardziej genialnych architektów XX wieku, dla którego sztuka była formą ewangelizacji, umierał jak nędzarz. Dziś Kościół pragnie wynieść go na ołtarze.

  • Esej

    Szczególny wkład Polaków w dzieje Kościoła powszechnego
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Statystyki Kościoła katolickiego stawiają Polskę na szóstym lub siódmym miejscu w świecie, jeśli chodzi o liczbę katolików – za Brazylią, Meksykiem, Filipinami, Demokratyczną Republiką Konga i Włochami.

  • Objawienia i dzieje

    Całun, opaski i chusta
    Grzegorz Górny

    Najdokładniej przebadany naukowo przedmiot na świecie wciąż pozostaje dla uczonych nieodgadnioną tajemnicą.

  • Włócznia Przeznaczenia
    Ks. dr Krzysztof Kowalik

    Tylko św. Jan opisuje przebicie boku Jezusa przez rzymskiego żołnierza. Pozostali Ewangeliści wspominają jedynie o wyznaniu wiary Rzymian uczestniczących w egzekucji.

  • Dramaty w dziejach

    Dominacja państwa w szkolnictwie – oznaka rewolucji
    Prof. Grzegorz Kucharczyk

    W epoce średniowiecznej christianitas edukacja była całkowicie w gestii Kościoła. Nie mogło być inaczej, skoro to z inicjatywy i pod auspicjami Kościoła organizowana była wówczas cała sieć szkolnictwa – począwszy od szkół parafialnych, katedralnych, po uniwersytety.

  • Kalendarium

  • Historie jasnogórskie

    Jedyny taki synod w II Rzeczypospolitej
    O. Grzegorz Prus, paulin

    W odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczypospolitej w większości diecezji zostały zorganizowane synody diecezjalne, jednak oprócz synodów poszczególnych diecezji konieczne było zwołanie synodu narodowego, który ujednoliciłby życie Kościoła w Polsce.

  • Tajemnica jasnogórskich podziemi
    Józefina Korpyś

    Burzliwe dzieje Jasnej Góry pobudzają wyobraźnię, co sprawia, że niekiedy zaciera się granica między legendą a historią – oto jedna z takich opowieści.

  • Wiara i nauka

    Dostrzegł Boga w naturze
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Co sprawiło, że o jednym z wybitniejszych fizyków drugiej połowy XX wieku, o nazwisku Enrico Medi, mało kto dziś pamięta?

  • Boże miejsca

    Nie tylko krakusom bliska
    Margita Kotas

    Dwa miejsca przychodzą na myśl, gdy pada hasło: „Kraków” – Wawel i Rynek Główny. A jeśli Rynek, to słynne Sukiennice i jeszcze słynniejsza bazylika Mariacka, a w niej równie znany, co ona sama, ołtarz Wita Stwosza.

  • Z lokalnego dziedzictwa

    Łzy Matki
    Urszula Buglewicz

    Jan Paweł II w Syrakuzach w 1994 r. powiedział: „Matka Boża zapłakała w katedrze w Lublinie, ale ten fakt jest mało znany”. Czas milczenia już minął, teraz jest czas świadectwa.

  • Miasto prymasa
    Ks. dr Paweł Gabara

    Pięćset lat temu na posadzce łaskiej kolegiaty wysypano proch, nadając mu kształt krzyża, na którym prymas Jan Łaski napisał alfabet łaciński i grecki, zaznaczając, że te kultury oraz to wszystko, co one ze sobą przyniosły, dopełniło się w znaku krzyża i w chrześcijaństwie – powiedział kard. Grzegorz Ryś.

  • Prostowanie historii

    Kto powołał, a kto zepsuł cenzurę?
    Jakub Augustyn Maciejewski

    Cenzura kościelna określana jest przez współczesnych jako złowrogi aparat walki z nauką i odmiennymi poglądami, a wszechobecna cenzura świecka jest traktowana jako zwyczajny element życia publicznego. Ale jest jedna różnica między nimi, której nie da się zakwestionować.

  • Geohistoria

    Polscy emigranci i ich duszpasterze
    Dr Paweł Sieradzki

    U zarania epoki nowożytnej wraz z postępującymi odkryciami geograficznymi i kolonizacją nowych obszarów globu przez europejskie potęgi morskie przybrał na sile niespotykany wcześniej w dziejach proces migracji Europejczyków.

  • Patrystyka

    Mistrz w zwalczaniu herezji
    Ks. Mariusz Frukacz

    Święty Ireneusz z Lyonu bronił prawdziwej doktryny chrześcijańskiej przed atakami ze strony heretyków oraz przedstawiał w sposób jasny prawdy wiary. Wobec odradzającej się dzisiaj gnozy jego nauczanie pozostaje niezwykle aktualne.

  • Historia papiestwa

    Żelazny papież
    Józefina Korpyś

    Mimo że jego pontyfikat trwał dość krótko, zaledwie pięć lat, to odmienił oblicze Rzymu pogrążonego w przestępczości i rozpuście.

  • Rekomendacje kulturalne

    Rekomendacje kulturalne

  • Felieton

    Skarby (ponownie) odnalezione
    Prof. Agnieszka Januszek-Sieradzka

    Rzadko się zdarza, by historyczne odkrycia trafiały na czołówki mediów i poruszały kogoś więcej niż zawodowi historycy i garstka pasjonatów. Tym bardziej trudno przypuszczać, by taką reakcję mogło wywołać ponowne odnalezienie tego samego. A jednak!

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie

Archiwum