Niedziela. MAGAZYN

3/2023
Boże Narodzenie - Polskie

W numerze

  • Edytorial

    Czekając na Boże Narodzenie
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. To esencja bożonarodzeniowego przesłania, które obwieścili prostym pasterzom niebiescy posłańcy – oni jako pierwsi dostąpili zaszczytu powitania Mesjasza, Boga, który stał się człowiekiem.

  • Puls historii

    Boże Narodzenie w polskim kalendarzu historycznym
    Grzegorz Gadacz

    Polacy, odkąd tylko się nauczyli, czym jest Boże Narodzenie, starali się je świętować spokojnie i bez gwałtownych wydarzeń. Historia jednak czasem nie dawała o sobie zapomnieć.

  • Kiedy urodził się Jezus?
    Artur Stelmasiak

    Okoliczności przyjścia Jezusa na świat pokazują, że rodzi się On nie tylko w pałacu cnót czy w wyrafinowanych koncepcjach teologicznych, ale też wszędzie tam, gdzie są miłość, dobroć i wiara – mówi ks. prof. Józef Naumowicz, autor książki Prawdziwe początki Bożego Narodzenia.

  • Bóg i historia

    Święci idą na wojnę
    Wincenty Łaszewski

    Czy święci ze swoim skutecznym wstawiennictwem u Boga używają też swoich wpływów, by sterować historią? Czy mogą ingerować nawet w przebieg wojen?

  • Święte pisanie

    Święty Szczepan – pierwszy z męczenników, filar chrześcijaństwa
    Joanna Operacz

    Protomartyr. Dosłownie: pierwszy męczennik, ale poniekąd także „pierwowzór męczeństwa”. Jego śmierć miała wielki wpływ na chrześcijańską teologię i liturgię, a nawet na sztukę i architekturę.

  • Radykał Bożej Miłości
    Dr Łukasz Krzysztofka

    Mówiono o nim, że był jak Księżyc wśród gwiazd. Prowadził niedościgły ascetycznie tryb życia. Jego szczególna zażyłość z Bogiem przejawiała się już za życia, ale najszerzej ujawniła się po śmierci. Dziś jest jednym z najbardziej znanych świętych w Kościele katolickim.

  • Rozmowa

    Pamiętaj, człowiecze, na śmierć…
    Maria Fortuna-Sudor

    – Każdy z nas potrzebuje braterstwa, jedności i pokoju – przekonuje w rozmowie z Magazynem Adam Bujak.

  • Historia idei

    Skąd się wzięły synody?
    Ks. dr Mariusz Bakalarz

    Trwający właśnie synod o synodalności sprawił, że samo słowo „synod” stało się jednym z najpopularniejszych w kościelnej debacie. Stawia się zarazem pytanie: czy synod to jakaś nowinka, czy raczej powrót do tradycji pierwszych wieków?

  • Kościół i Naród

    Polska – Watykan: tysiąc lat historii
    Piotr Grzybowski

    Kościół katolicki i religia katolicka uczestniczyły w powstaniu polskiej państwowości, spajały ją przez stulecia, w czasach zaborów czy komunizmu były depozytariuszem języka, kultury, wartości narodowych, umożliwiając odrodzenie niepodległego państwa.

  • O spowiedniku św. Jadwigi Królowej
    Agnieszka Dziarmaga

    Twórca polskiej szkoły prawa międzynarodowego i osobisty spowiednik królowej Jadwigi, który pierwszy uwierzył w jej świętość – Stanisław ze Skalbmierza był postacią nietuzinkową, jednym z najwybitniejszych i najświatlejszych duchownych w historii Polski.

  • Reakcja pogańska
    Ks. dr Paweł Kostrzewski

    O tym okresie w historii Polski, w sensie ogólnym i szczegółowym historii Kościoła na polskich ziemiach, wiemy bardzo mało. Chodzi o lata 1031-1039, nazywane czasem reakcji pogańskiej.

  • Tajemnice historii

    Trudna gra, czyli Ostpolitik Watykanu
    Jan Józef Kasprzyk

    Kształt powojennego świata rodził się przy stolikach negocjacyjnych w Jałcie i Poczdamie, przy których na równych zasadach zasiedli przedstawiciele państw i narodów ceniących wolność oraz Józef Stalin, czyli przywódca totalitarnego państwa, współodpowiedzialnego za wybuch II wojny światowej.

  • Pod rządami krzyżowców
    Dr Tomasz Borowski

    Wraz z ustanowieniem państw krucjatowych w 1098 r. pod rządami łacinników na Bliskim Wschodzie znalazły się liczne wspólnoty miejscowych chrześcijan, a także muzułmanów, Żydów oraz mniejszych grup religijnych, m.in. Druzów i Samarytan. Wbrew obiegowej opinii muzułmanie nie byli najliczniejszą z tych grup.

  • Historia sztuki

    Gdy Niebo dotyka ziemi
    Dr Łukasz Krzysztofka

    O Chrystusie jako Światłości świata, genialnym pomyśle św. Franciszka z Asyżu i różnych wizjach Bożego Narodzenia w sztuce z bp. Michałem Janochą rozmawia dr Łukasz Krzysztofka.

  • Esej

    Ubodzy w duchu
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Jak co roku, Wigilia przypomina nam o betlejemskiej szopce i narodzinach Syna Bożego w biedzie, poza domem, wśród zwierząt hodowlanych. Rozważając Wcielenie, pamiętajmy, że Chrystus przyszedł na świat, wchodząc w ludzkie życie niejako od dołu, od żłóbka i skromnego domu nazaretańskiej Rodziny.

  • Objawienia i dzieje

    W poszukiwaniu Trzech Króli
    Ks. dr Krzysztof Kowalik

    Wspominając narodzenie Jezusa, powszechnie mówi się o trzech królach – Kasprze, Melchiorze i Baltazarze. Czy jednak oni rzeczywiście istnieli? Podstawowym źródłem wiedzy na ich temat jest Ewangelia według św. Mateusza.

  • Katolickie przekłady Biblii na język polski
    Ks. prof. Waldemar Chrostowski

    W drugiej połowie XX wieku pojawiła się bezprecedensowa liczba przekładów Pisma Świętego na język polski.

  • Dramaty w dziejach

    Czy prześladowania zbudowały naród Polski?
    Radosław Patlewicz

    Wraz z upadkiem powstania styczniowego dla Polaków i Kościoła w zaborze rosyjskim zaczął się najgorszy okres rozbiorów.

  • Kalendarium

  • Historie jasnogórskie

    Ołtarz Jasnogórskiej Bogurodzicy
    O. Grzegorz Prus, paulin

    Serce jasnogórskiego sanktuarium bije w kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej. Przyjrzyjmy się jej uważniej – co dostrzeżemy?

  • Jedyny ślub królewski na Jasnej Górze
    Ireneusz Korpyś

    Małżeństwa polskich królów zawierano w Warszawie lub Krakowie. Tylko jeden raz w dziejach zerwano z tą tradycją – dlaczego?

  • Nawrócenia

    Słynny mason
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Tak zasadnicze przełomy w życiu człowieka zdarzają się rzadko. Maurice Caillet urodził się 24 września 1933 r. w akwitańskim Talence w rodzinie ateistycznej, w której panowała żywa niechęć do Kościoła katolickiego i wiary w Boga w ogóle.

  • Boże miejsca

    Z Gietrzwałdu ku niepodległości
    Marian Florek

    Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w świetle objawień maryjnych z 1877 r. jest ciągle miejscem odnowienia i umocnienia ducha wiary oraz moralnej przemiany.

  • Dyskretnie Uśmiechnięta z Pszowa
    Margita Kotas

    Która płaszczem uśmiechu bronisz Śląsk przed złem całym, Królowo nad doliną Odry, Złoty kluczu do Morawskiej Bramy, Źródło otuchy pomiędzy Śnieżką a Karpat szczytami – módl się za nami – płyną wezwania do Tej, która w Pszowie obecna jest od ponad 300 lat.

  • Z lokalnego dziedzictwa

    Pomnik w miejscu wielu historycznych znaczeń
    Piotr Sutowicz

    Spacerujący po wrocławskiej Wyspie Tumskiej i jej przyległościach natrafi na pomnik kard. Bolesława Kominka...

  • Umęczone miasto
    Ks. Wojciech Kania

    Wielkimi tragicznymi literami w historii Sandomierza zapisał się wiek XIII. Mimo wzrostu znaczenia miasta w budującym się państwie doświadczyło ono tragicznych w skutkach najazdów Mongołów, zwanych Tatarami.

  • Prostowanie historii

    Templariusze. Historia prawdziwa
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    Nie było w Kościele drugiego takiego zakonu ani organizacji, która obrosłaby w tyle legend i byłaby nieustannie pożywką dla popkultury, a nawet teorii spiskowych. Jej spoiwem jest wielka odwaga, ogromne bogactwo i mrok tajemnicy, a bohaterami są odziani w zbroję z mieczem przy pasie rycerze w białych płaszczach z czerwonym krzyżem – templariusze.

  • Geohistoria

    Kościół w Chinach. Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością
    O. prof. Zbigniew Wesołowski, werbista

    Jeszcze trzy dekady temu świat patrzył na Chiny z wyższością, niechętnie odnosząc się choćby do sprowadzanych stamtąd tanich dóbr, które pogardliwie nazywał chińszczyzną. W ekspresowo krótkim czasie Chiny stały się globalną potęgą, bez której dziś w świecie nie może się dziać nic ważnego. Także relacje Kościoła z Chinami nie są wolne od napięć. Na wiele pytań i wątpliwości odpowiedź może dać historia obecności chrześcijaństwa za Wielkim Murem.

  • Patrystyka

    Betlejem św. Hieronima
    Ks. Mariusz Frukacz

    Święty Hieronim przez 35 lat życia w Betlejem pracował nad przekładem Biblii na język łaciński.

  • Historia papiestwa

    Magnus – znaczy wielki
    Ks. Mariusz Frukacz

    Franciszek jest 266. papieżem Kościoła katolickiego. Z całego grona następców św. Piotra jedynie trzem papieżom tradycja nadała przydomek Magnus – Wielki.

  • Rekomendacje kulturalne

    Rekomendacje kulturalne

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie

Archiwum