Niedziela. MAGAZYN

1/2023
My, Naród

W numerze

  • Edytorial

    Historia i tożsamość
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    Pycha zwykle – no dobrze, bez owijania w bawełnę: zawsze kroczy przed upadkiem. To prawda wielokrotnie, zarówno w wymiarze ogólnym, jak i indywidualnym, „przerabiana” przez ludzkość.

  • Puls historii

    Momenty zwrotnicowe
    Prof. Grzegorz Kucharczyk

    Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński nazywał historię Polski gesta Dei per Polonos, czyli czynami Bożymi uczynionymi za pośrednictwem Polaków.

  • Polityka historyczna

    Troska o skuteczną politykę historyczną w P olsce jest szalenie istotna, bo doświadczenia ostatnich lat pokazują, że kłamstwa i manipulacje mogą stać się narzędziem w prawdziwej wojnie – mówi Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za politykę historyczną i dziedzictwo narodowe.

  • Bóg i historia

    Śladami „łez” Matki Bożej
    Wincenty Łaszewski

    Fizycy wahają się: „Powstaje materia «z niczego». A to może nastąpić tylko przez przekształcenie energii w materię”. Czyżby więc w świętych wizerunkach ukrywała się jakaś „energia”? Biolodzy, mając problem z klasyfikacją, dodają: „Taka substancja może być emitowana tylko przez żywy organizm”. Czyżby więc te wizerunki „żyły”? Zdumiewające pytania, które powinniśmy postawić… teologom.

  • Święte pisanie

    Święta od nadziei
    Jarosław Ciszek

    Mawiamy potocznie, że niecałe ludzkie życie jest usłane różami. Na chwile „bez róż” mamy świętą z różami. W ostatnich latach stała się w zadziwiający sposób jedną z najpopularniejszych świętych w Polsce. Tym dziwniejsze, że nie była Polką, i do tego żyła dawno – pół tysiąca lat temu. To św. Rita z Cascii.

  • Matka Rzeczypospolitej
    Joanna Operacz

    Polska ma pięcioro patronów. Poza Matką Bożą, ale Jej nie wypada porównywać z żadnym człowiekiem, patronami są sami mężczyźni. Może dobrze by było dołączyć do tego grona kobietę?

  • Rozmowa

    To była przemyślana decyzja
    Maria Fortuna-Sudor

    To ludzie, którzy z niezwykłą pasją przeżywali swe życie – przekonuje ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

  • Historia idei

    Kościelne dyskusje
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    Choć daleko nam do czasów i zwyczajów Bizancjum, kiedy w teologiczne spory mocno zaangażowane były zarówno dwór cesarski i biskupie rezydencje, jak i miejskie oraz wiejskie chaty, to temperatura dyskusji jest dziś podobna. W pewnym sensie to nic nowego, bo w Kościele spierano się o rzeczy bardzo poważne od samego początku.

  • Kościół i Naród

    Cud w Dachau
    Jan Józef Kasprzyk

    Specjalny rozkaz wydany przez Heinricha Himmlera określał, że obóz koncentracyjny w Dachau ma zostać zniszczony, a więźniowie – zamordowani.

  • Pierwowzór totalitaryzmów – rewolucja francuska
    Prof. Grzegorz Kucharczyk

    Nie brakuje ludzi, którzy patrzą na rewolucję francuską jako na punkt zwrotny w dziejach, wszak wprowadziła zasady wolności, równości i braterstwa… Zapomina się jednak dodać, że nie dla wszystkich.

  • Dojrzeli do chrześcijaństwa
    Krzysztof Tadej

    O zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów rozmawiamy z biblistą, laureatem Nagrody Ratzingera przyznawanej najwybitniejszym teologom świata – ks. prof. Waldemarem Chrostowskim.

  • Tajemnice historii

    Tajemnicze morderstwa księży u progu III RP
    Michał Kulig

    Służba Bezpieczeństwa prowadziła ciągłą walkę nie tylko z działaczami opozycji, nękała też ludzi rozmaitych środowisk, którzy coraz głośniej podnosili swój głos sprzeciwu. Swoim wrogom nie odpuścili nawet po upadku muru berlińskiego.

  • Sekrety świata ukryte za Spiżową Bramą
    Ireneusz Korpyś

    Żadna inna instytucja nie wywołuje tak przeszywających dreszczów emocji i nie wpływa tak mocno na wyobraźnię, jak Tajne Archiwum Watykańskie. Czy słusznie?

  • Historia sztuki

    Jak szczęśliwa Polska cała
    Ks. Tomasz Zmarzły

    Obraz cudowny (immago thaumaturga, miraculosa) to taki, przed którym doznane cuda i łaski zostały sprawdzone i uznane przez władzę kościelną.

  • Kradzieże kościelnych dzieł sztuki
    Piotr Filipczyk

    Kościelne dzieła sztuki od lat cieszą się szczególnym zainteresowaniem złodziei. Okradanie świątyń ma tradycję niemal tak długą jak ich budowanie, a nie brakuje i takich, którzy z kradzieży sakraliów i sakralnych dzieł sztuki uczynili sposób na życie. Choć policja od lat walczy z tym procederem, wciąż jest wielu przestępców, którzy „podnoszą rękę na świętości”.

  • Esej

    Historia się nie skończyła
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Historia idei obejmuje długą listę ideologii, opartych na częściowo słusznych, choć wyolbrzymionych przesłankach, ale bez refleksji nad słabościami każdej z tych ideologii. Ludzie jakby nie mogli przestać wytwarzać różnych „izmów”, które mają zastąpić pracę nad sobą czy rozwój cnót.

  • Objawienia i dzieje

    Boży Grób – pamiątka po Jezusie?
    O. Maciej Pawlik, benedyktyn

    Czy mamy materialne pamiątki po Jezusie? Najważniejszą jest Boży Grób. Ale skąd pewność, że Jezus właśnie w tym miejscu został pochowany?

  • Pandemia „antonińska” a chrzest dzieci
    Ks. dr Marcin Kołodziej

    Plagi – ostatnią mamy jeszcze świeżo w pamięci – są tak stare jak ludzkość. Odciskały swoje piętno na królestwach, państwach i społecznościach, a także pojedynczych ludziach. Wywierały wpływ zarówno na sztukę, naukę, życie codzienne, jak i na religię. Najpewniej jedna z zaraz wpłynęła mocno na rozpowszechnienie praktyki chrztu dzieci.

  • Kalendarium

  • Historie jasnogórskie

    Nie od razu Jasną Górę zbudowano
    O. Grzegorz Prus, paulin

    Kiedy ktoś przybywa po raz pierwszy do Częstochowy, może postawić pytanie: kiedy zbudowano Jasną Górę?

  • Jasnogórska kronika kryminalna
    Józefina Korpyś

    Wielka polityka, intryga tajnych służb, nierozwikłana tajemnica ze świętokradztwem w tle - wszystkie te wątki łączy jedno wydarzenie, które 114 lat temu miało miejsce na Jasnej Górze.

  • Dramaty w dziejach

    Jak pękało chrześcijaństwo
    Grzegorz Gadacz

    Rozłam wspólnoty chrześcijańskiej na wschodnią i zachodnią nastąpił nie tyle ze względów doktrynalnych, ile z powodu walki o władzę, zawiści, dumy i bezmyślnego uporu obu stron.

  • Nawrócenia

    Nawrócona hippiska
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Życie każdego człowieka jest splotem dobrych i złych przypadków oraz dobrych i złych wyborów, ale efekt zależy także od wielu dodatkowych okoliczności i siły ich oddziaływania. Czy tylko ludzkiego?

  • Boże miejsca

    Najstarsze polskie sanktuarium
    Agnieszka Dziarmaga

    Strome i kamieniste ścieżki do tego najstarszego sanktuarium w Polsce wydeptywali królowie, książęta, dostojnicy Kościoła, mężowie stanu, podążając do relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

  • Takich pielgrzymek już nie ma...

    O tym, jak wyglądał pielgrzymi szlak w ubiegłym wieku oraz jak pielgrzymowanie wygląda współcześnie, rozmawiamy z o. Melchiorem Królikiem.

  • Z lokalnego dziedzictwa

    Niemy świadek ważnej historii
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    Ten kielich ze skarbca starożytnego kościoła Świętej Trójcy w Będzinie ma niewielką wartość materialną, nie jest wykonany z drogocennego kruszcu. Trudno też byłoby powiedzieć, że jest „ładny”. Ma jednak wielką wartość historyczną jako niemy świadek ważnych wydarzeń o znaczeniu geopolitycznym.

  • Kapłan niezłomny ze Starego Kramska
    Kamil Krasowski

    „Polska stoi dziś na straży własnej wartości i honoru Europy. Więcej niż kiedykolwiek potrzeba nam hartu ducha, zdrowia i tężyzny moralnej, jeżeli chcemy wytrwać zwycięsko aż do końca”. Te słowa napisał o. Leander Henryk Kubik - pretendent do chwały ołtarzy.

  • Prostowanie historii

    Tajemnica pogromu Żydów w Krakowie
    Radosław Patlewicz

    O powojennym pogromie Żydów w Krakowie mówi się za mało i z błędami. Próbuje się np. obarczać odpowiedzialnością za rozruchy Kościół. To skutek tego, że debata o tego typu zjawiskach z powojennej historii Polski została w dużej mierze zredukowana do wydarzeń kieleckich z 4 lipca 1946 r.

  • Geohistoria

    Prawdziwy upadek „Trzeciego Rzymu”
    Prof. Grzegorz Górski

    Przygotowując się do rozpoczęcia nowej fazy skrajnie agresywnej polityki, Władimir Putin w połowie 2021 r. rozwinął aktywność publicystyczną. Ożywiał w jej ramach wielkoruską ideologię, budując ideowe podstawy, mające uzasadniać ów nowy Drang nach Westen.

  • Patrystyka

    Twarze Ojców Kościoła
    Ks. Mariusz Frukacz

    Z wielkich grzeszników stali się świętymi, których pisma do dzisiaj są obecne w nauczaniu Kościoła.

  • Historia papiestwa

    Papieże zakochani w Polsce
    Ks. Mariusz Frukacz

    Wiemy, jak bardzo kochał Polskę św. Jan Paweł II. Warto jednak zwrócić uwagę na kilku papieży, którzy w wyjątkowy sposób odnosili się do naszej ojczyzny.

  • Rekomendacje kulturalne

  • Felieton

    Zdajemy egzamin jako naród
    Dr Milena Kindziuk

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie

Archiwum