Edytorial
Święta prawda
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Historii – szczególnie jeśli jest „nasza”, czyli najbliższa można się wstydzić albo być z niej dumnym.
Puls historii
Bitwa o pamięć
Prof. Grzegorz Górski
Na naszych oczach zmienia się porządek świata. Uruchomiona agresją rosyjską na Ukrainę lawina poruszyła proces gruntownej przebudowy dotychczasowego układu sił.
Smutna satysfakcja
Artur Stelmasiak
Moskwa dobitnie pokazała, że ataki na historię sąsiednich narodów są tylko jednym z elementów wojny, która może się przerodzić w okrutny konflikt zbrojny. Musimy zrobić wszystko, by scenariusz rozgrywający się na Ukrainie nie zrealizował się w Polsce – mówi przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, również założyciel i wieloletni prezes Reduty Dobrego Imienia.
Bóg i historia
Słońce tańczy dla Maryi
Prof. Maria Wacholc
Takiego cudu świat jeszcze nie widział. Był on zwieńczeniem najważniejszych objawień od czasów apostolskich i zarazem jedynym cudem w dziejach Kościoła, który został wcześniej zapowiedziany i dokładnie określony co do dnia i pory.
Święte pisanie
Korzenie świętości bł. ks. Jerzego
Joanna Grzybowska
Życie ks. Jerzego Popiełuszki można spiąć klamrą słów św. Pawła, począwszy od: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21), po: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia” (2 Tm 4, 7-8).
Męczennik za wiarę a unia z Rzymem
Prof. Marek Blaza, jezuita
W celu zrozumienia roli i znaczenia świadectwa wiary ukoronowanego męczeństwem św. Jozafata Kuncewicza, arcybiskupa połockiego, należy koniecznie odwołać się do czasów, w których żył i działał.
Rozmowa
Uczony biskup i ubogi mnich
Agnieszka Dziarmaga
Z o. dr. hab. Janem Strumiłowskim, cystersem z archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, rozmawia dr Agnieszka Dziarmaga.
Historia idei
Historia słynnego zdania
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Extra Ecclesiam nulla salus est, co znaczy: Poza Kościołem nie ma zbawienia. To jedno z najsłynniejszych sformułowań teologicznych. Nie podoba się ono tym, którym z Kościołem nie po drodze. Niesłusznie.
Kościół i Naród
Najbardziej pobożny z polskich królów
Kamil Krasowski
Na polskim tronie nie brakowało pobożnych władców, ale tylko jeden z nich zyskał miano obrońcy wiary, a jego religijność urosła wręcz do miana legendy.
Patriotyzm z miłości do Boga
Prof. Grzegorz Kucharczyk
Historyczna prawidłowość jest taka, że kryzys moralny i duchowy Kościoła zawsze przekładał się negatywnie na kondycję duchową i moralną cywilizacji, która przy Kościele wyrosła. Ta reguła odnosząca się do dziejów cywilizacji zachodniej ma odniesienie do historii poszczególnych narodów tworzących christianitas. Także do naszego narodu.
Kościół ratujący Żydów
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Dzięki polskim księżom, zakonnikom i zakonnicom Holokaust przeżyły tysiące Żydów.
Tajemnice historii
Czy Rzeczpospolita mogła zostać imperium kolonialnym?
Radosław Patlewicz
Był czas, gdy lenno Rzeczypospolitej – Księstwo Kurlandii i Semigalii – posiadało kolonie zamorskie. Ziemie te pozostawały pod formalnym zwierzchnictwem Warszawy. Czy wobec tego państwo polskie również miało aspiracje kolonialne?
Przeszkoda w planach sowietyzacji Polski
Piotr Dmitrowicz
Siedemdziesiąt lat temu dla polskiego Kościoła rozpoczął się jeden z najtrudniejszych okresów w najnowszych dziejach – komuniści aresztowali prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.
Historia sztuki
Nie wstydźcie się tego krzyża
Ireneusz Korpyś
Krzyż wrósł w polskość, czego ślady na każdym kroku możemy odnaleźć w przestrzeni publicznej.
Esej
Czy historia lubi się powtarzać?
Prof. Wojciech Roszkowski
Popularne powiedzenie, że historia lubi się powtarzać, traktowane dosłownie, ma tyle sensu co równie popularne stwierdzenie, że historia nigdy się nie powtarza.
Objawienia i dzieje
Katakumby – znane i nieznane
Grzegorz Gadacz
Dziś katakumbami nazywa się wszystkie podziemne nekropolie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Można je spotkać w Neapolu, Paryżu, Londynie, Odessie, a także w polskim Supraślu. Te najstarsze jednak i najrozleglejsze znajdują się w Wiecznym Mieście.
Słuchać jak Abraham
Dr Łukasz Krzysztofka
Pierwszy z patriarchów Izraela nie wahał się złożyć Bogu w ofierze swojego syna. Ojciec wiary, czczony przez religie monoteistyczne. Czy był postacią historyczną?
Dramaty w dziejach
Wokół sprawy bp. Kaczmarka
Agnieszka Dziarmaga
Siedemdziesiąt lat temu w pokazowym procesie został skazany na 12 lat więzienia ordynariusz kielecki bp Czesław Kaczmarek. Zarzucano mu tak absurdalne czyny, jak m.in. szpiegostwo na rzecz USA i Watykanu.
Kalendarium
Historie jasnogórskie
Sto lat temu na Jasnej Górze…
O. Grzegorz Prus, paulin
Ojciec Pius Przeździecki (1865 – 1942), generał Zakonu Paulinów w latach 1931-42, to jedna z najważniejszych postaci w dziejach paulińskiej wspólnoty w XX wieku.
Tu nie wejdzie zwykły pielgrzym
Krzysztof Kołaciński
Jasna Góra wciąż zaskakuje miejscami pełnymi tajemnic, odkrywanych przy okazji remontów lub badań archeologicznych.
Nawrócenia
Żydowski misjonarz katolicki
Prof. Wojciech Roszkowski
Historia Davida Goldsteina nie przypomina historii setek tysięcy biednych żydowskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych.
Boże miejsca
Jak powstawało polskie Monte Cassino?
Józefina Korpyś
Opactwa w Tyńcu i Mogilnie są niemymi świadkami tysiącletniej historii naszego państwa. Co mogą „powiedzieć” o najdawniejszych dziejach Polski?
„I w Ostrej świecisz Bramie…”
Krzysztof Tadej
To jedno z najważniejszych świętych miejsc Europy. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, żeby prosić o cuda, łaski i dziękować za pomoc. To miejsce wielu cudów.
Z lokalnego dziedzictwa
Pęknięte serca
Julia Saganiak
„Niemowląt było około 30. Pamiętam, że 6 z nich zmarło w krótkim czasie, bo w ciągu tygodnia od przywiezienia. Reszta dzieci zginęła w ten sposób, że wrzucono je do ścieku z gorącą wodą” – czytamy w zeznaniach byłych więźniów obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi.
Tajemnica zamku w Bobolicach
Łukasz Lemiecha
Można wiele mówić o średniowiecznej Europie. Dla większości jednymi z pierwszych skojarzeń dotyczących tego okresu są rycerze i wojny, damy dworu, królowie oraz monumentalne zamki.
Prostowanie historii
Pierwsza ofiara niemieckiego terroru – Wieluń
Ks. dr Paweł Kostrzewski
Od ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Pierwszym polskim miastem zaatakowanym przez agresorów był Wieluń.
Geohistoria
Wiele jest serc (nadal), które czekają na Ewangelię
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Pojawienie się Jezusa Chrystusa w ludzkiej historii było – dziś to już znany koncept – prawdziwym „czarnym łabędziem", wydarzeniem, które zmieniło losy świata, choć jemu współcześni prawie w ogóle go nie zauważyli. Historycy rzymscy mało interesowali się osobą Jezusa i chrześcijanami. Dziś to największa wspólnota.
Patrystyka
Pierwszy encyklopedysta
Ks. Mariusz Frukacz
Święty Izydor z Sewilli w swoich dziełach stworzył coś w rodzaju bazy danych, która przez historyków Kościoła jest uważana za dalekiego praprzodka komputera. Był też twórcą jednej z pierwszych encyklopedii świata.
Historia papiestwa
Kulisy wyboru Jana Pawła II
Ks. Mariusz Frukacz
Jakie były okoliczności wyboru Polaka na tron Piotrowy? Jaką rolę odegrał arcybiskup Wiednia kard. Franz König?
Rekomendacje kulturalne
Felieton
Pamiętajmy o korzeniach
Prof. Agnieszka Januszek-Sieradzka
Truizmy mają to do siebie, że mówią prawdy oczywiste i banalne. Czasem tak oczywiste i tak banalne, że się o nich zapomina. Tak jak banalna prawda o drzewie, które – choć największe, najsilniejsze i najbardziej odporne na wszystko to, co drzewom zagraża – nie będzie rosło pozbawione korzeni. Prawda, że truizm? A jednak w życiowej praktyce często o tej prawdzie zapominamy.