Niedziela. MAGAZYN

7/2024
Dzieciństwo w czasach Chrystusa

W numerze

  • Edytorial

    Strefy wolne od dzieci?
    Ks. Paweł Rozpiątkowski

    „Gdy dziecko przychodziło na świat, w rodzinie żydowskiej panowała wielka radość. Rodzice cieszyli się niewymownie; o szczęśliwym wydarzeniu zawiadamiali natychmiast wieś lub dzielnicę, uprzedzając, że niebawem – według dawnego zwyczaju – nastąpią radosne uroczystości, na które zostaną zaproszeni bliscy, przyjaciele i sąsiedzi”.

  • Puls historii

    Życie dzieci w Ziemi Świętej w czasach Jezusa
    Ks. dr Krzysztof Kowalik

    Z przekazów Ewangelii znamy dobrze kilka obrazów z dzieciństwa Jezusa. Niemniej jednak te zapisy pozostawiają pewien niedosyt.

  • Czas wyzysku, pedagogiki i praw dziecka
    Artur Stelmasiak

    Największe upowszechnienie edukacji to czas przemian społecznych, gdy Europa była świadkiem rewolucji przemysłowej oraz masowej migracji ludności ze wsi do miast. Wiek XIX jest określany wiekiem szalejącego kapitalizmu, przemysłu, wyzysku, ale także wiekiem pedagogiki i wiekiem dziecka – mówi ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek.

  • Bóg i historia

    Matka Boża z Akity
    Dorota Hałasa

    Objawienia maryjne w Japonii są jednymi z najważniejszych, a zarazem najmniej znanych. Matka Boża trzy razy przemawiała do s. Agnieszki Katsuko Sasagawy i płakała nad ludzkością, łzy popłynęły z figurki Maryi w sumie 101 razy.

  • Święte pisanie

    Siostra Teresa Dudzik i jej chicagowskie dzieło
    Dr Paweł Sieradzki

    U progu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. największym polskim miastem była Warszawa. W tym czasie drugim obszarem miejskim najliczniej zamieszkiwanym przez Polaków było... Chicago.

  • Życie, które zmieniło losy młodzieży
    Justyna Jarosińska

    Założyciel Zgromadzenia Salezjanów zasłynął jako niezwykły pedagog i duszpasterz, który poświęcił swoje życie pomocy młodzieży. To postać, która pomimo upływu lat fascynuje i zaskakuje swoją ponadczasowością, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania jego niezwykłej misji.

  • Rozmowa

    Śledztwo w sprawie Ojca Pio

    Życie stygmatyka z San Giovanni Rotondo obfitowało w momenty wielkie, zjawiskowe, ale też nie brakowało w nim tajemnic. Niektóre z nich wyjaśnia br. Błażej Strzechmiński, kapucyn, od lat badający historię Ojca Pio.

  • Historia idei

    Co wiemy o czyśćcu?
    Ks. dr Mariusz Bakalarz

    Pojęcie „tajemnica wiary”, nie w znaczeniu sekretu, ale czegoś zakrytego przed naszym poznaniem, jakoś szczególnie odnosi się do tego, co w teologii określa się jako „eschatologia”, czyli nauka o rzeczach ostatecznych, które czekają każdego u kresu życia, a świat – w dniu Sądu Ostatecznego. Pośród tych tajemnic jest rzeczywistość, którą Kościół określa jako „czyściec”.

  • Kościół i Naród

    Pierwszy obrońca polskiej tożsamości
    Bogdan Kędziora

    W potocznej świadomości germanizację kojarzymy z czasami zaborów, zwłaszcza z II połową XIX wieku i z polityką władz pruskich wobec Polaków. Tymczasem problem pojawił się już w średniowieczu, choć miał nieco inne źródła i charakter.

  • Niedoszli papieże znad Wisły
    Jan Józef Kasprzyk

    Wybór kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra był dla wielu ludzi zaskoczeniem. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy od blisko pół tysiąca lat biskupem Rzymu nie został Włoch. Źródła wskazują jednak, że wybór Polaka na papieża rozważany był w dziejach Kościoła przynajmniej dwukrotnie.

  • Tajemnice historii

    Biblijna mulier fortis
    Dr Andrzej Sznajder

    Pisze się i mówi o niej najczęściej „wybitna pisarka katolicka”. Wielu zna jej niektóre dzieła literackie, np. Pożogę, Przymierze lub trylogię: Krzyżowcy, Król trędowaty, Bez oręża. Jakie tajemnice skrywała ta niezwykła kobieta?

  • Najbardziej tajemnicza organizacja w Kościele
    Justyna Jarosińska

    Jedni widzą w niej drogę do świętości w codziennym życiu, inni oskarżają o sekretyzm, kontrolę i polityczne wpływy. Czy Opus Dei to rzeczywiście elitarna sekta, czy może raczej źle zrozumiany ruch duchowy?

  • Historia sztuki

    Caravaggio w spódnicy
    Grzegorz Gadacz

    Krzywda, jakiej doznała w młodości od mężczyzn Artemisja Gentileschi, naznaczyła całe jej późniejsze życie i twórczość malarską.

  • Esej

    Sprawiedliwość i szkolnictwo
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Dla zdrowego rozwoju wspólnoty politycznej, którą jest naród, szczególne znaczenie mają wymiar sprawiedliwości i szkolnictwo.

  • Objawienia i dzieje

    Arka Przymierza i jej tajemnice
    Ks. dr Krzysztof Kowalik

    Słowo „arka” wielu osobom kojarzy się ze statkiem zbudowanym przez Noego. Raczej rzadko kto złączy je z koszem, w którym na wodach Nilu został ocalony Mojżesz. Słysząc to słowo, częściej będziemy myśleli o Arce Przymierza, przedmiocie związanym z przymierzem, które Bóg zawarł z Izraelitami na górze Synaj po uwolnieniu ich z niewoli egipskiej, stanowiącym jedną z ważnych kwestii związanych z kultem Boga Izraela.

  • Tajemnicza księga Apokalipsy św. Jana
    O. prof. Adam R. Sikora, franciszkanin

    Ostatnia księga Nowego Testamentu – księga Apokalipsy św. Jana jest niewątpliwie tekstem, który należy do najbardziej tajemniczych i trudnych w interpretacji. Wyjątkowa szata literacka Apokalipsy, z uwagi na opisy licznych wizji i nagromadzenie symboli, od wieków nastręczała trudności w jej zrozumieniu.

  • Dramaty w dziejach

    Pokój u stóp Chrystusa
    Ireneusz Korpyś

    Na początku XX wieku oczy całego świata pilnie śledziły doniesienia z granicy chilijsko-argentyńskiej. Wojna, która mogła zatrząść gospodarkami globu, wisiała w powietrzu. W najbardziej newralgicznym momencie konfliktu przyszła pomoc, której nikt się nie spodziewał.

  • Kalendarium

  • Historie jasnogórskie

    Co łączy paulinów z aniołami?
    O. Grzegorz Prus, paulin

    Czterysta lat temu przy jasnogórskim klasztorze powstało pierwsze Bractwo Świętego Anioła Stróża. Szybko się okazało, że bractwo to zmieniło duchowe oblicze ówczesnej Polski.

  • Najbardziej spektakularny cud
    Józefina Korpyś

    Kroniki jasnogórskie zachowały dla potomnych bardzo ciekawe opisy cudów. Wśród tysięcy świadectw znalazły się wzmianki o wskrzeszeniach – jest ich aż 30, ale tylko jedno z nich rozsławiło Jasną Górę daleko poza granicami Polski.

  • Nawrócenia

    Jak zrozumieć drzewo?
    Prof. Wojciech Roszkowski

    Im więcej badałem, tym bardziej byłem pod wrażeniem spójności i wzniosłości doktryny katolickiej – tak o swojej drodze do nawrócenia mówił Avery Dulles – wychowany jako prezbiterianin, później agnostyk, wreszcie katolik.

  • Boże miejsca

    Małe Dzieciątko na wielkie problemy
    Margita Kotas

    Co łączy Betlejem, Rzym, Pragę, Christkindl z Krakowem, podkarpacką Jodłową i Jaszkową Dolną na Śląsku? W każdym z tych miejsc szczególną czcią otacza się Dzieciątko Jezus.

  • Z lokalnego dziedzictwa

    Historia Sercem pisana
    Dr Łukasz Krzysztofka

    Papież Pius XI powiedział o tej świątyni, że jest to najpiękniejszy kościół w Polsce. Zbudowany na wzór rzymskiej Bazyliki św. Pawła za Murami dziś stanowi jedno z głównych miejsc kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie.

  • Perła Dolnego Śląska
    Ks. Mirosław Benedyk

    Katedra św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy to miejsce, które zachwyca zarówno miłośników historii, jak i wielbicieli sztuki sakralnej.

  • Prostowanie historii

    Kościół a postęp naukowy
    Radosław Patlewicz

    Wbrew powszechnym opiniom, forsowanym przez różnej maści wrogów chrześcijaństwa, instytucjonalny Kościół katolicki zawsze uważał postęp naukowy za zjawisko pozytywne, a co najmniej neutralne dla swojej głównej misji.

  • Geohistoria

    Kamień milowy ewangelizacji Nowego Świata
    O. prof. Tomasz Szyszka, werbista

    Gdyby nie objawienia Matki Bożej w Guadalupe, do skutecznej chrystianizacji Ameryki Łacińskiej mogłoby nigdy nie dojść. Spójrzmy, jak te wydarzenia zmieniły religijne oblicze kontynentu.

  • Patrystyka

    Źródło tradycji doktrynalnej
    Ks. Mariusz Frukacz

    Był wielkim grzesznikiem, a stał się jednym z największych świętych i największym spośród Ojców Kościoła łacińskiego. Był człowiekiem wielkiej pasji, wiary i inteligencji, wnikliwym obserwatorem i diagnostą swoich czasów.

  • Historia papiestwa

    Pierwszy następca św. Piotra
    Józefina Korpyś

    Drugi, po św. Piotrze, papież musiał budować wszystko od nowa, a czasy, w których przyszło mu sprawować urząd, nie były sprzyjające dla rozwoju rzymskiej wspólnoty chrześcijan.

  • Rekomendacje kulturalne

    Rekomendacje kulturalne

  • Felieton

    Włoskie dzieciństwo polskiej królowej
    Prof. Agnieszka Januszek-Sieradzka

    Gdy w kwietniu 1518 r. 24-letnia księżniczka Bona Sforza stawała na ślubnym kobiercu u boku Zygmunta Starego, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, pewnie nikt nie przypuszczał, że ta złotowłosa piękność odciśnie tak głębokie piętno na historii swej nowej ojczyzny, w której spędzi niemal 40 lat. Ojczyzny, w której rolą królowej było wieść życie ciche i pobożne – rodzić dzieci, wspomagać ubogich, świadczyć uczynki miłosierdzia, dawać przykład religijnej gorliwości i nie wychodzić z mężowskiego cienia. A ona – jak od dziecka przekonywali ją wychowawcy – urodziła się, by rządzić mężczyznami.

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie

Archiwum