Krzywda, jakiej doznała w młodości od mężczyzn Artemisja Gentileschi, naznaczyła całe jej późniejsze życie i twórczość malarską.
W 1528 r. ukazała się Książka o dworzaninie napisana przez Baltazara Castiglione. Był to swego rodzaju poradnik dla człowieka renesansu, napisany w formie filozoficznego dialogu. Pada w nim rewolucyjne, jak na tamte czasy, zdanie, że kobiety są równe mężczyznom. Rok później ukazało się dzieło O szlachetności i zacności płci niewieściej autorstwa niemieckiego uczonego Heinricha Corneliusa Agrippy. Twierdził on, że kobieta nie tylko jest równa mężczyźnie, ale ponieważ została przez Boga stworzona jako ostatnia, jest od niego wręcz doskonalsza.
Zakazany owoc
Codzienna praktyka była jednak całkowicie inna. Powszechnie uważano, że kobieta jest w sposób naturalny podległa mężczyźnie. W końcu to właśnie ona wykazała się w ogrodzie rajskim słabością charakteru i brakiem inteligencji, próbując zakazanego owocu i sprowadzając przez to na ludzkość nieszczęście. Nic zatem dziwnego, że w konsekwencji kobiety musiały zostać ukarane przez całkowite uzależnienie od woli ojców, braci, a później mężów. A już o wypowiadaniu się przez nie na tematy religijne nie było mowy.
Pełna treść tego artykułu
w wersji drukowanej
lub w e-wydaniu.