Niedziela. Magazyn

Kościół.
Dziedzictwo.
Ojczyzna.
Czytaj nowy Magazyn!

Nowocześnie o historii

Niedziela. Magazyn to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego Niedziela i lifestylowego dodatku do Niedzieli pt. Bliżej Życia z Wiarą.
Na 100 stronach Magazynu chcemy poruszać tematykę historyczną, szczególnie z zakresu historii Kościoła w naszej ojczyźnie. Jest to historia w przeważającej mierze chwalebna, co stoi u fundamentów niekwestionowanej i nadal niezniekształcanej przez kulturę fejku prawdy, że Kościół zawsze stał z narodem, a Polska narodziła się wtedy, kiedy Kościół zapuścił pierwsze korzenie na naszych ziemiach.
czytaj więcej...

Edytorial

Ks. Paweł Rozpiątkowski
Redaktor naczelny

W sytuacji zagrożenia

Mam jeszcze w pamięci wypowiedzi poważnych ludzi sprzed dwóch lat, a dokładnie sprzed 22 lutego 2022 r., którzy uspokajali nas, że w najbliższej dekadzie albo dwóch nie grozi Europie wojna. Wydawało się, że mówią całkiem serio, że nie ma w tym ani odrobiny ściemniania.
Także dzięki takim opiniom 21 lutego 2022 r. położyliśmy się spać spokojnie, korzystając z czasu – wtedy to sformułowanie nie było jeszcze rozpowszechnione – dywidendy pokoju. Niewielu wierzyło, a jeszcze mniej wiedziało, że Rosja, a właściwie Władimir Putin zdecyduje się wydać rozkaz i rozpocząć wojnę, czyli mówiąc wprost – barbarzyńskie zabijanie. A jednak taki rozkaz padł. Dziś już wiemy, że Rosja jest do tego zdolna, i zapowiedzi, iż na Ukrainie się nie skończy, są już brane na serio, choć oczywiście mamy nadal nadzieję, że tak się nie stanie. Liczymy na to, że Rosję, Rosjan coś powstrzyma i historia się nie powtórzy.
czytaj więcej...

Autorzy

Prof. Grzegorz Kucharczyk

Historyk, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN

Prof. Grzegorz Górski

Prawnik, Akademia Jagiellońska w Toruniu

Jan Józef Kasprzyk

Historyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Prof. Wojciech Roszkowski

Ekonomista i historyk

Wincenty Łaszewski

Mariolog, pisarz i tłumacz. Międzynarodowy autorytet w temacie objawień

Prof. Maria Wacholc

Muzykolog, pedagog, autorka książek religijnych

W numerze

 • Edytorial

  W sytuacji zagrożenia
  Ks. Paweł Rozpiątkowski

  Mam jeszcze w pamięci wypowiedzi poważnych ludzi sprzed dwóch lat, a dokładnie sprzed 22 lutego 2022 r., którzy uspokajali nas, że w najbliższej dekadzie albo dwóch nie grozi Europie wojna. Wydawało się, że mówią całkiem serio, że nie ma w tym ani odrobiny ściemniania.

 • Puls historii

  Czego chce od nas Rosja?
  Ks. Paweł Rozpiątkowski

  Świat, Europa i Polska mają problem z Rosją. Nawet jeśli jakiś czas temu w to nie wierzono, dziś mamy to czarno na białym. Czy Rosję można zrozumieć po to, żeby móc przewidzieć, czego się po niej spodziewać? Wiele wyjaśnia historia. Wystarczy powiedzieć, że w ostatnich trzech wiekach praktycznie tylko przez 50 lat wojska rosyjskie nie stacjonowały na naszych ziemiach. Polska miała w tym czasie spokój, bo Rosja zajmowała się samą sobą. Dziś jest inaczej. – Rosja nigdy się nie zatrzyma – powiedział w ostatnim noworocznym orędziu Władimir Putin. Była to, oczywiście, groźba.

 • Apetyt Moskwy jest większy niż Ukraina
  Artur Stelmasiak

  W Moskwie wiedzą, że w Europie Środkowej jesteśmy największym państwem, na które orientuje się wiele mniejszych krajów w regionie. Polska ma więc coś, co Rosja potrafi wymusić jedynie siłą – mówi poseł Marcin Przydacz.

 • Bóg i historia

  Zdumiewający Jezus z Faustynowych objawień
  Wincenty Łaszewski

  Chyba mamy dziś modę na co najmniej dwa religijne tematy. Są nimi objawienia i koniec świata. Być może wcale nie jest to jednak moda, ale… znak czasu.

 • Święte pisanie

  Święci patroni Polski
  Marian Florek

  Historia świętych odkrywa prawdę, że doskonałość chrześcijańska nie zamyka się w samym człowieku, ale oddziałuje na otaczającą go rzeczywistość. Zmienia osoby stykające się ze świętością i potrafi dokonywać zmian na skalę światową. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że ma wpływ na geopolitykę.

 • Dulcissima – śląska stygmatyczka
  Barbara Stanaszek

  W świętochłowickiej dzielnicy Zgoda na Górnym Śląsku 7 lutego 1910 r. przyszła na świat Helena Hoffmann, pierworodna córka Józefa i Albiny Hoffmannów.

 • Wiara i tradycja

  Polską Jerozolimą nazwany
  Agnieszka Dziarmaga

  Chodzi o Miechów w województwie świętokrzyskim, w diecezji kieleckiej, miasto z bogatą historią, której oś stanowi licząca osiem wieków obecność bożogrobców i bodaj najstarsza w Europie replika Grobu Bożego.

 • Historia idei

  Trudna tajemnica wiary. Herezje eucharystyczne
  Ks. dr Mariusz Bakalarz

  Prawda wiary o tym, że Najświętszy Sakrament to żywy i prawdziwy Jezus Chrystus, a chleb i wino w czasie Mszy św. stają się Jego Ciałem i Krwią, to jedna z tych rzeczywistości, które są szczególnie trudne do racjonalnego zrozumienia, a wręcz niemożliwe, dlatego w historii Kościoła raz po raz jej zaprzeczano i poddawano ją w wątpliwość.

 • Kościół i Naród

  Wojna cywilizacji – Rzeczpospolita vs. Imperium Osmańskie
  Radosław Patlewicz

  Relacje Korony Królestwa Polskiego, a potem Rzeczypospolitej z Imperium Osmańskim były na przestrzeni wieków bardzo burzliwe i pełne konfliktów. Nie sposób jednak nie zauważyć sporej dozy szacunku, który nasz katolicki kraj zyskał wśród elit muzułmańskiej potęgi – to właśnie Polska była pierwszym krajem chrześcijańskim, z którym sułtan zgodził się podpisać trwały pokój, wbrew religijnej doktrynie świętej wojny z niewiernymi.

 • Prymas – pierwszy po królu
  Bogdan Kędziora

  Nie ma w dziejach Polski urzędu, który miałby tak długą i nieprzerwaną tradycję jak urząd prymasa. Prymas tak bardzo łączył w polskiej tradycji losy państwa i narodu z Kościołem, że stał się symbolem państwa w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy.

 • Kardynał Zbigniew Oleśnicki. Książę Kościoła i mąż stanu
  Prof. Agnieszka Januszek-Sieradzka

 • Tajemnice historii

  Stygmaty, reinkarnacja i kosmici
  Grzegorz Fels

  Potraficie, drodzy Czytelnicy, wymienić „na już” troje – czworo znanych stygmatyków? Myślę, że to nie problem. Zapewne wymieniliście w tym gronie św. Franciszka i św. Ojca Pio. Słusznie.

 • Inflanty w średniowieczu – kraina krucjat nad Bałtykiem
  Dr Tomasz Borowski

  Nie tylko Ziemia Święta, również położone blisko nas tereny nadbałtyckie były miejscami wypraw krzyżowych. Jak do nich doszło i jaki miały przebieg?

 • Historia sztuki

  Oblicze Chrystusa w sztuce chrześcijańskiej
  Ks. Bogdan Blajer

  Czy możemy zobaczyć twarz niewidzialnego Boga? Jak na przestrzeni wieków sztuka przedstawiała oblicze Jezusa?

 • Esej

  Bogactwo w Kościele
  Prof. Wojciech Roszkowski

  Kościół bogaty czy ubogi? Instynktownie wybralibyśmy tę drugą opcję, zgodnie ze słowami Jezusa: „Żaden sługa nie może dwom panom służyć (…). Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!" (Łk 16, 13). Lekcja ta, oczywiście, pozostaje w mocy, jeśli Mamonę traktować jako cel sam w sobie. Wiemy jednak, że odrobina mamony potrzebna jest, żeby przeżyć.

 • Objawienia i dzieje

  Historia badań nad grobem Jezusa
  O. Maciej Pawlik, benedyktyn

  Bazylika Grobu Pańskiego, zwana także Bazyliką Zmartwychwstania, jest bez wątpienia najświętszym miejscem chrześcijaństwa, w którym – zgodnie z Tradycją – rozegrały się najważniejsze wydarzenia zbawcze: męka, śmierć i powstanie z martwych Jezusa Chrystusa.

 • Piłat biblijny a Piłat historyczny
  Ks. dr Krzysztof Kowalik

  Co wiemy o Poncjuszu Piłacie? Mówią o nim przekazy Nowego Testamentu, Józef Flawiusz, Filon z Aleksandrii, Tacyt, Euzebiusz z Cezarei. Jego imię i funkcję wymienia inskrypcja znaleziona w 1961 r. w Cezarei Nadmorskiej. Jaki obraz wyłania się z tych wszystkich świadectw?

 • Dramaty w dziejach

  Kapłani Wyklęci
  Jan Józef Kasprzyk

  Gdy wolny świat świętował pokonanie Trzeciej Rzeszy niemieckiej, na ziemiach polskich instalował się totalitarny reżim komunistyczny.

 • Kalendarium

 • Historie jasnogórskie

  Zagłada klasztoru?
  O. Grzegorz Prus, paulin

  W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze znajduje się seria obrazów, które przedstawiają ważne wydarzenia w dziejach klasztoru – wśród nich znajdziemy scenę nawiązującą do jednego z najbardziej tragicznych jasnogórskich wydarzeń.

 • Tajemnica pewnego fresku
  Ireneusz Korpyś

  W centrum sklepienia nawy głównej jasnogórskiej bazyliki znajduje się fresk, którego znaczenie zostało zapomniane na stulecia. Jakie wydarzenie stoi za tym malowidłem?

 • Nawrócenia

  Poważny kpiarz
  Prof. Wojciech Roszkowski

  O nawróceniu tego angielskiego dżentelmena zdecydowało jedno. Przekonało go to, że katolicyzm jest po prostu prawdziwy.

 • Boże miejsca

  Pożar na grobie Apostoła
  Włodzimierz Rędzioch

  To wydarzenie sprzed dwustu lat wstrząsnęło całym światem chrześcijańskim.

 • Ratująca od rozpaczy
  Margita Kotas

  Skrzatusz, choć mały, gościł wielkiego króla Jana III Sobieskiego, który u Skrzatuskiej Pani miał wymodlić zwycięstwo pod Wiedniem.

 • Z lokalnego dziedzictwa

  Z miłości do Polski
  Dr Łukasz Krzysztofka

  O tym, dlaczego nie ma Polski bez Kresowiaków, o ich głębokim patriotyzmie i „Małej Syberii” pod Warszawą z Joanną Aleksandrą Biniszewską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

 • Historia diecezji przemyskiej zawarta w podziemiach katedry
  Ks. dr Henryk Borcz

  Katedra rzymskokatolicka w Przemyślu z zachowanymi w jej podziemiach pozostałościami budowli sakralnych i pomników jest niezwykle sugestywnym świadkiem wielowiekowych dziejów chrześcijaństwa zachodniego na wschodnich rubieżach Polski.

 • Prostowanie historii

  Antykatolicki terror w Hiszpanii
  Prof. Grzegorz Kucharczyk

  Gilbert K. Chesterton zauważył, że „nikt nigdy nie widział rewolucji. Motłoch wlewający się do pałaców, krew spływająca rynsztokami, gilotyna wyższa niż tron, więzienie w gruzach, lud pod bronią – te rzeczy nie są rewolucją, ale jej skutkiem. Nie można ujrzeć wiatru, można tylko zobaczyć, że wiatr wieje. Tak też nie można zobaczyć rewolucji, można tylko zobaczyć, że do niej doszło”.

 • Geohistoria

  Historia polskich misji
  Grzegorz Gadacz

  Polacy wnieśli w dzieło ewangelizacji innych narodów swój własny, oryginalny wkład.

 • Patrystyka

  Dlaczego Bazyli jest Wielki
  Ks. Mariusz Frukacz

  To w działalności tego mnicha z IV wieku należy szukać początków życia zakonnego, jakie dziś znamy. Trudno sobie wyobrazić ruch monastyczny bez reguł św. Bazylego Wielkiego.

 • Historia papiestwa

  Gdy Kościół miał trzech „papieży”
  Ks. Mariusz Frukacz

  Późne średniowiecze było jednym z najtrudniejszych okresów w dziejach Kościoła i papiestwa. Podzielony był Kościół zachodni. Podzielona była Europa. Na szczęście – nie na trwałe.

 • Rekomendacje kulturalne

  Rekomendacje kulturalne

 • Felieton

  Nikt prócz śmierci
  Prof. Agnieszka Januszek-Sieradzka

  Na nieznanym szerzej obrazie XIX-wiecznego szwedzkiego malarza Hugo Salmsona smukła kobieta w połyskującej oliwkowej sukni w zdecydowanym geście wyciąga rękę w kierunku pochylonego w ukłonie mężczyzny. Po chwili można spostrzec, że władcza dama pokazuje mu jakiś mały przedmiot. Dopiero bliższe przyjrzenie się tej dynamicznej scenie pozwala ów drobiazg rozpoznać. Obrączka! Kim jest kobieta na historycznym obrazie? I co przedstawia ta pełna napięcia scena?

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie