Objawienia i dzieje

Biblijne miasta grzechu

Ks. dr Krzysztof Kowalik
Biblista

Miasta Sodoma i Gomora zapisały się w ludzkiej pamięci jako siedliska zła i grzechu.

Opowiadanie biblijne podkreśla ogrom nieprawości ich mieszkańców: nie znalazło się wśród nich nawet dziesięciu sprawiedliwych, przez wzgląd na których można by te miasta ocalić od unicestwienia. Pierwszym przejawem zła Sodomy i Gomory była rozwiązłość. Pożądanie zawładnęło żyjącymi tam ludźmi. Doprowadziło ich do drugiego grzechu: zdeptania jednego z najświętszych praw starożytnego Bliskiego Wschodu – prawa gościnności (Rdz 18, 16-33). Czego więcej możemy się dowiedzieć o Sodomie i Gomorze?

Historyczność Sodomy i Gomory

Zacznijmy od tekstu Biblii. Opis rozstania się Lota z Abrahamem zawiera wzmiankę o ich położeniu w dolinie obfitującej w zieleń. Według autora, był to stan miejsca przed zniszczeniem. Ów obszar został określony jako położony „wokół doliny Jordanu aż po Soar” (Rdz 13, 10).

Oba miasta są również wspomniane we wzmiance dotyczącej zawiązania koalicji dla obrony przeciw czterem królom. Tworzyły ją: Sodoma, Gomora, Adma, Seboim oraz Soar (Rdz 14, 1nn). Ten pakt zawiązano w dolinie Siddim. Tekst lokalizuje ją na terenie, gdzie obecnie znajduje się Morze Martwe. Być może Sodoma i Gomora współtworzyły stały związek miast, choć równie dobrze mógł to być jednorazowy pakt zadzierzgnięty w obliczu zaistniałego zagrożenia.

Pełna treść tego artykułu w wersji drukowanej
lub w e-wydaniu.

Niedziela. Magazyn 5/2024

Dystrybucja

W parafiach

W wersji elektronicznej

Zamów e-wydanie